ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLE BELGESEL TADINDA TARİH VE KÜLTÜR TURUNDAN NOTLAR

Sevmek tanımakla başlar. Başarıya giden yol mutlu olmaktan geçer. Gönüller sultanı Yunus Emre çok güzel söylemiş.

“Gelin tanış olalım işi kolay kılalım..
Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz…”

Yarım asra yaklaşan gazetecilik ve belgeselcilik hayatımda beni en çok öğrenciler ve gençlere yönelik etkinlikler ilgimi çeker ve beni mutlu eder.
Cumartesi günü Gebze Teknik Üniversitesi öğrencileri ile Gebze bölgesinde tarih ve kültür turu gerçekleştirdik.
Kültür gezisine başlamadan gençlere Gebze’de yaşadıkları için mutlu olup olmadığını sorduğunda aldığım cevap çok düşündürücüydü. Gençlerin sadece yüzde onu mutluydu. 4 saat süren geziden sonra sorumu tekrar ettiğimde aldığım cevap sevindiriciydi. Gebze bölgesini tanımaya yönelik geziye katılanların yüzde 100’ü Gebze bölgesinde yaşamaktan mutlu olduklarını söylediler.
Sevmek tanımakla başlar. Sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz yerde başarı olur. Keşke Gebze bölgesinde yaşayan herkes bölgemizi tanısalar. Keşke öğrencilere yaşadıkları ve eğitim gördükleri şehir tanıtılsa.
Şehrini tanıyan gençler mutlu okur. Mutlu olan öğrenci başarılı olur.

KÜLTÜR GEZİSİ İLE İLGİLİ www.gebzegazetesi.com da yayınlanan HABERİMİZ

https://www.gebzegazetesi.com/genel/cydd-gebze-gencligi-ile-gebze-de-tarih-ve-kultur-turu-h55295.html

ÖĞRENCİLERDEN İKTAV KÜTÜPHANEMİZE ZİYARET

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze şube başkanı Nurcan Çınar ve yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile üniversite öğrencileri Gebze bölgesinin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmaya yönelik kültür gezisi düzenlendi.
Gazetemiz www.gebzegazetesi.com kurucusu ve Devri Alem belgesel TV program yönetmeni www.ismailkahraman.net in rehberliğinde Gebze Belediyesi tarafından tahsis edilen tobüs ile gerçekleştirelen gezide Çoban Mustafapaşa Külliyesi, Hünkar Çayırı, Eskihisar Osman Hamdi Müzesi ve kalesi. Dilovası Mimar Sinan Köprüsü, Tavşancıl Evleri, Yahya Kaptan Anıtı ve Hereke Kalesi, Tarihi Köşk, Tarihi Sümerbank, halı ve kumaş dokuma fabrikası ile ilgili bilgiler verildi.
Geziye katılan öğrenciler ismail kahraman tarafından kurulan İlim Kültür Tarih Araştırmaları www.iktav.com Kütüphanemizi ziyaret ederek bilgiler aldılar.

https://www.facebook.com/share/v/dKocFDkgzCLUPyqa/?mibextid=WC7FNe

ÇYDD’DEN TARİH VE KÜLTÜR TURU İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

https://www.facebook.com/share/p/YD9cigo16J2eteo4/?mibextid=WC7FNe

Gebze Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yönetim kurulu olarak, Gebze Teknik Üniversite öğrencilerimizle, bizleri kırmayıp, toplantısını iptal eden Sayın İsmail Kahraman beye verdiği bilgiler ışığında Gebzemizin tarihi ve kültürel değerlerini bir kez daha öğrendik. Öğrencilerimiz bu şehirde yaşamanın keyfini anlayıp, mutlu olduklarını ifade ettiler, Çoban Mustafa Paşa camisi, Hünkar Çayırı,Eskihisar kalesi,Osman Hamdi bey evi,Anibalın Mezarlığı,Yahya Kaptan Mezarlığı,Herekenin hali dokuma fabrikalarını gezerek gezimizi tamamladık. Her bir kültür değerinin önemini ve bilgisini gençlerimize aktardığımız için çok mutluyuz. (Beş yıldır Gebzede olup,Çevre mühendisliğinde okuyan kızımız daha önce tarihi yerleri görmediğini ve bundan sonra arkadaşlarını getirip gezdireceğini söyledi.Gebzenin bu kadar güzel olduğunu bilmediğini ifade etti.Ayrıca rehberimizin çok donanımlı ve engin bilgilerinden dolayı çok etkilendiğini ve teşekkürlerini bildirdi.Son olarak, Sayın İsmail KAHRAMAN’ın tarih kokan Kütüphanelerinde yılların birikimi olan eserlere şahit olduk.Bize bu güzel günü yaşatan Sayın İsmail KAHRAMAN’a çok teşekkür ediyoruz.(Kaynak ÇYDD basın açıklaması)

Category:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir