KÜLTÜR, MEDENİYET VE ZAFERLER TARİHİMİZDE ESKİŞEHİR – I

VALİ HÜSEYİN AKSOY İLE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BELGESEL TADINDA SÖYLEŞİ

İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi www.iktav.com kültür hizmeti olarak birçok TV kanalında her gün yayınlanan Devri Âlem belgesel TV program olarak Eskişehir’in kültür medeniyet zaferler tarihimizdeki yeri ile sanayi, ticaret, tarım, potansiyeli ve Eskişehir’de vakıf medeniyeti üzerine Vali Hüseyin Aksoy ile belgesel söyleşi gerçekleştirdik.

Araştırma yapmak ve belgesel çekmek üzere 1 – 3 Şubat 2024 tarihlerinde Eskişehir’e gittik. Tarih ve kültür belgeselciliğinde bir marka olan ve her gün TGRT belgesel TV de üç kez yayınlanan Devri Âlem belgesel programımızın çekimleri sürüyor. İlim Kültür Tarih Araştırmaları Merkezi www.iktav.com kültür hizmeti olarak Anadolu’da tarih ve kültür araştırmalarımızın şimdiki durağı Eskişehir. Biz Eskişehir’de belgesel çekimlerimize devam ederken sizleri daha önce TGRT’de yayınlanan belgeselden bir bölümü izleyebilirsiniz.

TGRT belgesel TV Devri Âlem belgesel programımızda 2013’de Eskişehir’de çektiğimiz belgeselimizden kısa bölümler

https://m.facebook.com/belgeselciismail/videos/722003895580384/?d=n&mibextid=LROouL

Uzun yıldan beri TGRT belgesel TV de her gün sabah 07 gündüz 12 ve gece 03 de yayınlanan Devri Âlem belgesellerimizi www.devrialem.tv ve www.belgeselyayincilik.com web TV kanalınızdan da izleyebilir, www.ismailkahraman.net ve www.gebzegazetesi.com da Belgeselcinin Not Defteri köşemizde 40 yıldan beri yayınlanan makalelerimizi okuyabilir, görüş öneri ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=_xRLKK6AlFg

VALİ AKSOY’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Vali Hüseyin Aksoy, Eskişehir’in tarih ve kültürü ile ilgili önemli bilgiler verdi. Anadolu’nun önemli uygarlıklarından Friglerin bölgede kurulduğuna dikkat çekerek Osmanlı Devleti’nin de ilk bağımsızlık hutbesinin Eskişehir’de okunduğunu açıkladı.

Eskişehir’in çok sayıda sanayi kuruluşu organize sanayi bölgeleri tarım ve turizm şehri olduğunu bildirdi.

Kurtuluş Savaşı tarihinde Eskişehir’in önemli görev ve misyon üstlendiğine dikkat çekerek Yunus Emre Nasrettin Hoca ve Battalgazi gibi önemli kişilerin Eskişehir bölgesinde yetiştiğini açıkladı. Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy ile yaptığınız belgesel söyleşinin kurgu ve montajı tamamlandığında bu köşede yayınlanacak.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMIM

https://www.facebook.com/share/p/CpQcfJQuuBCkZmu5/?mibextid=WC7FNe

BELGESEL TADINDA ESKİŞEHİR’DE DEVRİ ÂLEM

Birçok uygarlığa merkez olmuş, adını Selçuklu komutanlarından Porsuk beyden alan Porsuk ırmağının hayat verdiği, Sakarya nehrinin kaynağının olduğu, Osmanlı devletine kuruculuk yapan, Kurtuluş Savaşı’nın Destanı yazılan, Battalgazi, Yunus Emre ve Nasrettin Hoca diyarı Eskişehir’de belgesel tadında Devri Âlem programı www.devrialem.tv farkı ile tarih ve kültür yolculuğuna çıkıyoruz.

ESKİŞEHİR’DE TARİH VE KÜLTÜR YOLCULUĞU

Eskişehir, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi beşinci şehri. 2014 yılına göre Eskişehir nüfusu 812.320’dir. Ortasından Porsuk Çayı geçen şehir, içerisinde Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin bulunması nedeniyle bir öğrenci kenti görünümündedir.

Met helvası, Nuga helvası, Haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, Çibörek ve Lületaşı ile meşhurdur. İşlenebilir lületaşı, Türkiye’de yalnız Eskişehir’de çıkarıldığı için Eskişehir taşı olarak bilinir. Türkiye’de Eskişehir ve Sivrihisar dolaylarında yetişen bir çoban köpeği olan akbaş da şehre ait önemli değerlerdendir. Sanat kurumları ve tesisleri ile kültür ve sanatta gelişmiş bir şehirdir. Anadolu Üniversitesi ve büyükşehir belediyesi bünyesinde iki adet senfoni orkestrası bulunmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile şehirde müzik, tiyatro, resim ve sinema dallarında sergiler ve gösteriler yapılmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Muharip Hava Kuvveti, Hava Füze Savunma Komutanlığı, 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı ve 1. Ana Jet Üs Komutanlığı da Eskişehir’de bulunmaktadır. Ayrıca hem askerî hem de sivil havaalanı (Anadolu Üniversitesi Havaalanı) bulunmaktadır.

Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını taşımaktadır.

Eskişehir yaşadığı büyük değişimler ile son yıllarda adını sıkça söz ettiren şehirlerin başında geliyor. Konum olarak İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyük şehirlere yakın mesafede bulunan Eskişehir özellikle son 10 yılda yaşadığı gelişmeler ile herkesin ilgilisini çekmiş, güzel ve modern bir Anadolu şehri. Anadolu şehri diyoruz ama şehir aslına bakılırsa sahip olduğu tüm özellikleri ile Avrupa şehirlerinden farksız.

Porsuk Çayı’nda gezen Venedik gondolları, birbirinden güzel parkları, sivil mimarinin en güzel örneklerinden olan Odunpazarı Evleri. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından şehri ziyaret eden yerli turist sayısı da büyük bir artış göstermiş durumda.

Eskişehir tarih boyunca Porsuk ve Sakarya Nehirlerinin beslediği verimli ovaların etrafına kurulmuş birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. M.Ö 2000-1200 yılları arasında Hititler’e ev sahipliği yapan şehir daha sonra Frig’lerin en önemli yerleşim yeri olmuş. En parlak yıllarını Roma ve Bizans dönemlerinde yaşayan Eskişehir 1176 yılında ise Selçuklu’nun himayesi altına girmiş. Şehrin yakın tarihine bakacak olursak 19.yy ortalarında Kırım, Balkanlar ve Kafkaslar’dan yoğun göç alan Eskişehir’in kültürü de bu göçlerden etkilenmeye başlamış. Şehrin yakın zamandaki en büyük gelişimi ise 1892 yılında Haydarpaşa – Bağdat Demiryolunun şehre ulaşması ile yaşanmış. Daha sonra 1894 yılında kurulan Tülomsaş da şehrin gelişiminde büyük rol oynamış.

Günümüzde ise Eskişehir; üniversiteleri, kültürel etkinlikleri, müzeleri, senfoni orkestraları ve operasıyla tam bir kültür şehri. Özellikle son yıllarda birçok önemli tarihi yapının ve Adalar Bölgesi’nin düzenlenmesi ile Eskişehir ulusal basının da dikkatini çekmiş durumda. Ekonomi, eğitim, sağlık, kent hayatı, güvenlik, kültür sanat gibi kriterlerin dikkate alınarak hazırlanan “En Yaşanabilir Şehirler Listesi’nde” son yıllarda Eskişehir devamlı ilk 3 sırada yer alıyor.

ESKİŞEHİR’Lİ BATTAL GAZİ

Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’nde yer alan Seyit Battal Gazi Külliyesi, şehrin en önemli gezi noktalarından biridir. İlçe adını buradaki bir savaşta hayatını kaybeden Battal Gazi’den almıştır. Battal Gazi Emevilerin Bizans’a yönelik seferlerine komutanlık etmiş bir kişidir. Bu savaşların en önemlileri ve destansı niteliktekilerine komutanlık eden Gazi, son savaşını bu gün bu ilçe sınırları içinde kalanNakolea Kalesi önünde vermiştir. Ölüm tarihi 740 olarak belirtilmektedir.

Türbenin bulunduğu alan aslında bir külliye olarak inşa edilmiştir. Yapı günümüze ulaşan en önemli Selçuklu eserleri arasında yer almaktadır. İçerisinde Battal Gazi ile birlikte 1. Alaaddin Keykubat’ın annesi Ummuhan Hatun, Battal Gazi ismiyle birlikte tarihe mal olmuş Elenora‘nın mezarı yer almaktadır.

Seyit Battal Gazi Türbesi kendi mezarı da burada bulunan Ummuhan Hatun tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi 1208 olarak belirtilmektedir. İçerisinde türbe, çilehane, cami ve dershane bulunmaktadır. Turbeler içinde dikkat çekici olan Battal Gazi’nin 5 metrelik sandukasıdır.

Türbe içinde en dikkat çekici yapılardan birisi de çilehanedir. Bir metrekare bile olmayan alanlara giren kişiler burada kendi gerçeklikleri ve kendi sorularıyla baş başa kalarak inzivaya çekilirdi. Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar bu çilehane kullanılmıştır. Diğer yandan yapı içinde yer alan medrese (dershane) bölümü de dönemin eğitim anlayışı hakkında ipucu verdiği için değerli bir yapıttır.

ESKİŞEHİR’Lİ YUNUS EMRE

İşlediği konularla Anadolu´da gelişen Türk edebiyatının en büyük adlarından sayılan Yunus Emre, yalnız halk ve tekke şiirini değil, divan şiirini de etkiledi, yazarlığını çağlar boyu sürdürdü. Hece ve aruzla yazdığı şiirlerinde sevgiyi temel aldı. Tasavvufla, İslam düşüncesiyle beslenen dizelerinde insanın kendisiyle, nesnelerle, Allah´la ilişkilerini işledi, ölüm, doğum, yaşama bağlılık, İlahi adalet, insan sevgisi gibi konuları ele aldı. Çağına hâkim olan düşünüş biçimini ve kültürü konuşulan dille, yalın akıcı bir söyleyişle dile getirdi; kendinden önce yetişmiş İran ozanlarının, çağdaşlarının yapıtlarında geçen kavramlara yeni bir öz, yeni bir deyiş kattı. Bu yanıyla tasavvuf düşüncesini, Alevi-Bektaşi inançlarını zenginleştirdi, kendi adına bağlanan tekke şiirinin Anadolu´daki ilk temsilcilerindendir. Doğduğu yer konusundaki tartışmalar Eskişehir´in Mihalıççık ilçesine bağlı Sarıköy ile Karaman üzerinde yoğunlaşmaktadır. Menakıpnâmelerle şiirlerinden çıkarılan bilgilere göre Babalılardan Taptuk Emre´nin dervişidir. Hacı Bektaş-ı Veli ile ilgisi Vilayetname´den kaynaklanmaktadır.

NASRETTİN HOCA’NIN DİYARI ESKİŞEHİR

Nasreddin Hoca, Türk edebiyatının ve geleneğinin en önemli mizah ustalarından ve bilgelerinden biridir. 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğan Nasreddin Hoca; iyi bir eğitim almış, imamlık, müftülük, öğretmenlik ve kadılık yapmıştır. 1284 yılında Akşehir’de vefat etmiş ve farklı üsluptaki mizahı ile yüzyıllardır halkın sevgilisi olmuştur. Genellikle eşeğin üzerine ters binmiş şekilde karikatürize edilir. Aynı şekilde inşa edilmiş bir heykeli ve Nasreddin Hoca adına yapılmış Nasreddin Hoca Türbesi, Akşehir’de ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Sonuç olarak Eskişehir hemen yanı başımızda. Zaman ayırarak Eskişehir’i bir günde gezebilirsiniz. Devri Âlem Belgesel Programı olarak sizleri Eskişehir’e davet ediyorum Eskişehir ile ilgili hazırladığımız belgeseli aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=2C2sVu8a_ko

ESKİŞEHİR PORSUK IRMAĞI’NDAN BELGESEL TADINDA CANLI YAYIN

AN İTİBARİ İLE 3 ŞUBAT 2024 ESKİŞEHİR’İN İÇİNDEN GEÇEN, ADINI SELÇUKLU KOMITANI PURSUK BEY’DEN ALAN, SAKARYA NEHRİ’NİN EN UZUN KOLU PORSUK IRMAĞI’NDAN www.devrialem.tv VE www.gebzegazetesi.com CANLI YAYININDA ARAŞTIRMACI GAZETECİ VE TGRT BELGESEL TV PROGRAMI OLARAK BİLGİ VERİYORUZ.

CANLI YAYIN

https://www.facebook.com/share/v/duZnChhieU575PtM/?mibextid=WC7FNe

DEVAM EDECEK…

Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir