DEPREM UZMANI NACİ GÖRÜR’ÜN KONUŞMASINA YETKİLİLER NEDEN GELMEDİ?

Gebze Ticaret Odası sanayide deprem konusunda çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi ve ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür’ü Gebze’ye davet ederek sanayide deprem felaketinin etkileri ve Gebze’de deprem gerçeğini konuştu. Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi tümü İle doldu, deprem uzmanı Naci Görür çok önemli bilgiler verdi.

Keşke bu önemli toplantıya Kocaeli Milletvekilleri, vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın başta olmak üzere ilgili ve yetkililer katılıp onlarda birer konuşma yaparak 9 ay önce Kahraman Maraş depreminde görüp yaşadıklarını anlatsalardı. İlgili ve yetkililerin gelmemeleri çok büyük bir eksiklik. AFAD ve diğer kurumlar maalesef bu önemli toplantıya ilgi göstermedi. Önemsiz birçok göstermelik toplantıda boy gösterip konuşma yapan ilgili ve yetkililer bu önemli deprem toplantısına gelmemesi düşündürücü ve üzücü. Tarih bu ilgisizliği affetmeyecektir.

DEVRİ ALEM PROGRAMI BELGESEL ÇEKTİ

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür sanayide deprem konulu konuşmasında petro kimya ve tehlikeli madde üreten ve depolayan fabrikalarının ne büyük tehlike olacağı konusunda maalesef fazla bir bilgi vermedi, adeta geçiştirdik. Biz üzerinden çeyrek asır geçmiş olsada Tüpraş’ın patlayıp yandığını unutmadık. Devri Alem belgesel programı olarak Naci Görür’ün sanayide deprem konuşmasının belgeselini çekerek görevimizi yapmaya çalıştık.

DEPREM UZMANI PROF. DR. NACİ GÖRÜR’ÜN DEPREMİN SANAYİ KURULUŞLARINA ETKİSİ KONUŞMASINI CANLI YAYINLADIK www.deprembilinci.com ARŞİVİMİZ İÇİN BELGESELİNİ ÇEKTİK

Gebze Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde çok önemli bir toplantı yapıldı. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür depremle mücadelede alınacak tedbirler hakkında da yaptığı konuşmaları www.devrialem.tv ve www.gebzegazetesi.com da canlı yayınlayarak tarihe not düştük.

https://www.facebook.com/share/v/FKi1P8aifx7Z5uvF/?mibextid=WiMSqg

https://www.facebook.com/share/v/KLze5TvY2En75yGX/?mibextid=Na33Lf

DEPREM UZMANI PROF. DR. NACİ GÖRÜR HERKESİ UYARDI SANAYİ’DE DEPREM FELAKETİNİ ANLATTI

GEBZE GAZETESİ www.gebzegazetesi.com DA YAYINLANAN HABER

https://www.gebzegazetesi.com/gundem/naci-gorurden-korkutan-deprem-aciklamasi-bu-isin-sakasi-yok-h54258.html

Naci Görür’den Korkutan Deprem Açıklaması! “Bu İşin Şakası Yok”

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den korkutan Marmara depremi açıklaması. Önceki gün İstanbul’da da hissedilen Yalova’daki 4.1’lik depremin ardından açıklamalar peş peşe geldi. Prof. Görür, yaptığı açıklamada “Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın” dedi. İşte detaylar… Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı ‘Marmara Depremi ve Sanayide DepremEtkisi’ konulu panelde “Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın. Size ne hangi fay kırıldı, hangisi kırılacak, kaç sene geçti ne olacak? Siz yer bilimci misiniz? Vazgeçin bundan. Sizin bilmeniz gereken Marmara bir deprem tehdidi altında. Bilim dünyası bunu söylüyor. Bizim yapacağımız iş depreme hazırlanmak, bizi yönetenleri depreme hazırlamak için kentimizi, bulunduğumuz yeri onlardan talep etmek, zorlamak. Bize düşen görev bu” dedi.

Gebze Ticaret Odası (GTO) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) iş birliğinde ‘Marmara Depremi ve Sanayide Deprem Etkisi’ konulu panel Prof. Dr. Naci Görür’ün katılımıyla, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde yapıldı Panele oda başkan ve yöneticileri, mühendis ve mimarlar ile sanayiciler katıldı.

‘NE OLDU Kİ İSTANBUL’DA DEPREM YOK DENİLİYOR’

Büyük İstanbul depremi ile ilgili konuşan Prof. Dr. Naci Görür, “Diyorlar ki ‘İstanbul’da o olmayacak, bu olmayacak bilmem ne.’ Şimdi şöyle düşünün, İstanbul’da depremin olduğu jeolojik süreçlerin dışında tarihi süreç de bile var. Yani İstanbul’da 1509 depremini Osmanlıca kitaplar yazıyor. Bizans dönemindeki depremler Bizans kayıtlarında var. 1506’da var, 1706’da var, 1894’te var, yakında 1999’da var. Yani Marmara Denizi bir deprem denizi, o denizi çalışan insanlar olarak biliyoruz. Var oluşunun nedeni fay. O fay çalıştığı için bu deniz olmuş. Bir de hiç depremi bilmeyen bir tarihçi size hangi depremlerin olduğunu söyler. Hatta Osmanlı kayıtlarında ‘zelzele’ derler. ‘Zelzele oldu, padişah şu kadar bilmem ne dağıttı. Padişah kalktı, Edirne’ye gitti’ veya ‘o zelzeleden dolayı şuna şu kadar para verildi, şu kadar mal gönderildi’ diye kayıtlar da var. Yani İstanbul’un tarihinde deprem var. Ne oldu ki şimdi ‘İstanbul’da deprem yok’ deniliyor. Yani ‘o fay kırıldı, bu fay kırıldı, Naci Görür yalan söyledi, yanlış söyledi’ önemli değil. İstanbul’da deprem var. Dün varsa günün birinde yine olacak demektir. Yani ‘İstanbul’da depreme hazır olun’ demenin neresi yanlış da kalkıp insanlara ‘deprem olmayacak’ diye pozlar veriyorsun? Bırak insanlar hazırlansın. Bırak da devlet, hükümet gereğini yapsın. Bilgileri kendinden menkul, kendilerine bir paye çıkartmak isteyen bilim fukaralarına hiç rağbet etmeyin, gereği yok” dedi.

‘DEPREM OLACAK’“

Marmara’da deprem olmak zorunda” diyen Prof. Dr. Görür, “Bu ülkenin bilim insanları olarak Marmara’da 14 sene bütün uluslararası gemilerle, Fransız, İtalyan ve 2 Türk gemisiyle yapılan bütün araştırmaların Türk tarafının başkanı olarak söylüyorum Marmara tehdit altında, Marmara’da deprem olmak zorunda. Ne kadar gecikirse daha ağır geliyor demektir. Daha fazla hallaç pamuğu gibi atacak demektir. Deprem olacak” ifadelerini kullandı.’

SİZE NE HANGİ FAY KIRILDI, HANGİSİ KIRILACAK?’

Yapılacak işin depreme hazırlanmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Görür, şöyle konuştu:‘1999 bir milattır. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ Şimdi gülesim geliyor. Ne oldu? Kaç sene geçti? Milat bitti. Şimdi de yeni milat. 6 Şubat’tan sonra eskisi gibi olmayacaktır. Bize yakışmıyor. Millet olarak yakışmıyor. Yani siyaset yakıştırsa bile milletin yakıştırmaması lazım. Mülkün sahibi milletin kendisidir. Sizin oylarınızla ya ben bir yere gelirim veya sizin oylarınızla giderim. Ülkenin sorumluluğu sizin sırtınızda. İstediğinizi, istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Sizin istediğinizi yapmayanı da siz görmezsiniz, çeker gider. Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın. Size ne hangi fay kırıldı, hangisi kırılacak, kaç sene geçti ne olacak? Siz yer bilimci misiniz? Vazgeçin bundan. Sizin bilmeniz gereken Marmara bir deprem tehdidi altında. Bilim dünyası bunu söylüyor. Bizim yapacağımız iş depreme hazırlanmak, bizi yönetenleri depreme hazırlamak için kentimizi, bulunduğumuz yeri onlardan talep etmek, zorlamak. Bize düşen görev bu” dedi.

‘AKLIMIZI BAŞIMIZA TOPLAYALIM’

Depremin siyaset üstü olduğunu belirten Prof. Dr. Görür “İstediğimiz hangi parti olursa ona oy verelim ama oy vereceğimiz partiye diyelim ki ‘benim yaşadığım yerleri deprem dirençli hale getireceksin. Benim yaşadığım alanları, kentimi deprem dayanımlı hale getireceksin.’ Bunu yapacak fikrin, zikrin, iraden, niyetin varsa planın, programın varsa benim oyumu alırsın. Eğer yoksa seni sandığa gömerim. Deprem siyaset üstüdür. Biz göçük altında yavrularımızı, kadınlarımızı, insanlarımızı bu CHP’li, bu AK Partili, bu MHP’li diye toplamıyoruz. Kendi insanımız. Aklımızı başımıza toplayalım. Tek yapacağımız ne biliyor musunuz? Öyle uzun uzun mücadele değil, oy kullanırken sandığa giderken bunu iste, talep et. Bunu yapan bir millet değiliz. Ne oldu bu millete? Bu nedir onu anlamıyorum. Bu nedir, nasıl bir hava?” diye konuştu.

‘EYT’LİLER KADAR OLAMIYOR MUYUZ’

EYT’liler kadar olamıyor muyuz?” diyen Görür, “Cumhurbaşkanı seçimleri oldu. O seçimlerde cumhurbaşkanı adayları tartıştı. Binlerce, yüzlerce toplantı yaptılar. Oralarda çıkıp da 3 kişi, 5 kişi ‘deprem dirençli kent istiyoruz’ diye bir pankart kaldırmadı. Bir TV’ye çıktım, ‘bunu yapın’ dedim. Yani Van’da mı konuşuyor bir aday? ‘Deprem dirençli Van istiyoruz.’ Elazığ’da mı konuşuyor? ‘Deprem dirençli Elazığ istiyoruz.’ Bunu siz kaldırsaydınız emin ol cumhurbaşkanı adayları bunu gündemlerine alırdı. EYT’lilere Cumhurbaşkanı ne dedi? ‘Ben bilsem ki dedi iktidarı kaybedeceğim, EYT’lilere yani tabiri caizse zırnık bile vermem.’ Ne oldu sonra? Verdi değil mi? EYT’liler kadar olamıyor muyuz? Kendi geleceğimizi, neslimizi, çoluk çocuğumuzun can güvenliğini neden millet olarak ciddiye alamıyoruz? Bu da bana dert oluyor” dedi.

Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir