Prof. Dr. Vahdettin Engin İKTAV Kütüphanesinde

Prof. Dr. Vahdettin Engin İKTAV Kütüphanesini ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundular.

Prof. Dr. Vahdettin Engin İlim Kültür Tarih ve Teknoloji Vakfını ziyaret ederek fikirleini beyan ettiler. Kitap ve kütüphane hakkında açıklamalarda bulunan  Engin araştırma ve mesleki anlamda değerlendirme yapılmak isteniyorsa evlerinde kütüphane olmasını gerektiğini belirtti. Vahdettin Engin Hereke Fabrikasının önemini vurgularken “Hereke Fabrikasının ekmeği ile büyüdük” dedi. 

Prof Dr. Haluk Dursun’u Rahmetle Andı

Prof. Dr. Vahdettin Engin Haluk Dursun’un yakın arkadaşı olduğunu Galatasaray Lisesi’nde beraber okuduklarını Üniversite yıllarında da hiç ayrılmadıklarını belirtti. Engin Haluk Hocanın kültür hayatına kattıklarının ortada olduğunu belirtti. 

Deprem Bilinci İle İlgili Konuştu

Engin, Türkiye’de yaşanan diğer depremlerden ziyade marmara depreminin etki alanın daha fazla olduğunu belirterek. binaların insanların öldürdüğünü söylerek bilincin oluşması gerektiğini söyledi. 17 Ağustos depreminden sonra bilincin arttığını açıkayarak her zaman gençleri ve toplumu duyarlı olup uyararak canlı tutulması gerektiğini söyledi. 

Hediyeler Takdim Edildi 

Ziyaretlerinden ötürü Gebze Gazetesi kurucusu ve belgesel yayıncı İsmail Kahraman Prof. Dr. Vahdettin Engin’e “Haluk Dursun” Kitabı ile Haluk Dursun anısına Körfez Belediyesine hazırlanan “Hereke İpek Halısı” kitabını takdim etti. Vahdettin Engin ise İsmail Kahraman’a Hereke Fabrikasının Kuruluşu kitabını hediye etti.

Vadettin Engin Kimdir

Yakın Çağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan II. Abdülhamid dönemine ve Türkiye’de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli’nin o zamanki adıyla Yarımca ilçesine bağlı Naip köyünde doğdu. İlköğrenimini orada tamamladı.[4] 1977 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakın Çağ Tarihi Kürsüsü’nden mezun oldu.[4] 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[4] 1986 yılında “Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri” konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında “Rumeli Demiryolları” konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995’te doçent, 2002’de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Karaköy – Beyoğlu Tarihi Tünel Füniküler Hattı hakkındaki Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü’ne layık görülmüştür.[4] Son dönemde Dr. Theodor Herzl’in II. Abdülhamid ile Filistin’de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, 2010-2011 yılları arasında haftalık Habertürk Tarih ekinde yazarlık yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluş belgesini bulan Engin, Fenerbahçe taraftarıdır.
7 Eylül 2019’da Galatasaray Lisesi müdürlüğüne atandı. Atanmadan kısa süre önce Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyeliğinden istifa etti.
Emel Engin ile evli olan Vahdettin Engin, bir kız çocuk ve bir erkek torun sahibidir.

Canlı yayını izlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız…
https://www.facebook.com/100004338481610/videos/594925105708322/

Category:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir