“Tarım Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye Açık Mektup”

Gazetemizin kurucusu ve Devri Alem TV program yapımcısı İsmail Kahraman’ın bugünkü makalesini sizlere sunuyoruz.

Gebze gazetesi www.gebzegazetesi.com gazete Gebze de belgeselcinin not defteri köşesinde 22 nisan 2023 tarihli yayınlanan makalemizin

https://www.gazetegebze.com.tr/…/tarim-orman-bakani…

Öncelikle yeni tarım Orman bakanımız sayın Prof Dr Vahit Kirişçiye bakanlık görevinin hayırlı olması dileklerimle başarılar diliyorum.Devlet ve milletimizin bekası için tarım ve orman çok önemli Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan Orman vatandır sözü önemli.

Tarım ve orman bakımından Türkiye şanslı bir ülke , bir zamanlar tarım ürünleri bakımından kendine yeten bir ülkeydik. Başta nüfus artışı ve kaynaklarımızın iyi kullanılmaması yüzünden yakında tehlike çanları çalıyor.Kendisi de ziraatçı olan sayın bakanımızın başarılı olacağına inanıyorum.

Yeni tarım ve orman bakanımızdan birkaç isteğimi bu makalemde sizlerlede paylaşmak istiyorum. Ziraat kökenli olan sayın tarım bakanımız tarım ziraat ve hayvancılık İçin milli seferberlik ilan edip gerçek anlamda bu üç konuya destek olup teşvik etmeli.

Tarım ve ziraatın merkezi köy hayatını cazibe hale getirmeli. Şehirlerdeki imkankarı köylere götürmeli köy okullarının yeniden açılmasını sağlamalıdır.

Orman alanlarının yok olup gitmemesi ve ormanların korunması için ciddi önlemler almalı orman alanlarında yapılan rantçılık ile ele geçirilmiş orman yerlerini yeniden devlete kazandırmalı.Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın ifadeleri ile vatan olan ormanların sözde maden aramaları ve taş ocaklarına feda edilmesinin önüne geçilmesi için ciddi önlemler alınmalı.

Meyve fidanları İle ilgili özel bir çalışma başlatılmalı.Türkiye’nin endemik meyve fidanlarının envanteri çıkartılıp Anadolu’ya özgü tüm meyve ve sebzelerin coğrafi işaretleri alınmalı.

Meyve fidancılığı teşvik edilmeli meyve fidanlıkları İçin ormanların belli bölgelerinde yaban hayatının beslenmesi için meyvelikler oluşturulmalı.

Anıt ağaç uygulamaları meyvedede gerçekleştirilip , tarihi meyve ağaçları tek tek tesbit edilip tescillenerek koruma altına alınmalı.Köylerdeki sahipli meyve ağaçlarının bakımı ve korunması İçin sahiplerine maddi destek verilmeli.

Bu konuda başka bir çok şeyler yapılabilir benim kısaca özetlemek istediğim isteklerimi buradan siz değerli okurlarımla paylaşıyor bu konuda sayın bakana sizlerinde mektup yazmalarını istiyorum.

Gazeteci ve belgeselci olarak yıllardan beri bir çok TV kanalında yayınlanan devri alem belgesel TV programı www.devrialem.tv olarak başta meyve fidanları olmak üzere fidan dikimine yayın desteği verip bizzat kendimizde fidanlar diktik.

İktav Vakfı 2022 Yılını Meyve Fidanı Dikme Yılı İlan Etti

Kuran-ı Kerim ve hadisi şeriflerde fidan dikimi teşvik edilmekte kültür tarihimizde fidan dikilmesine yönelik bir çok vakıf kurulduğunu görüyoruz.

2018 yılında aile vakfı olarak kurduğunuz İlim kültür tarih ve teknoloji vakfı olarak 2022 yılını meyve fidanı dikme yılı ilan edip 300 den fazla meyve fidanı dikilmesine öncülük edip vasıta olduk.Bu konuda dün resmî sosyal medya sayfamdan yaptığım paylaşımı sizlerinde bilgisine sunuyorum

https://www.facebook.com/100004338481610/posts/2258181801003081/?d=n

Dikili Bir Fidanımız Olsun

Dikilen fidanlar büyümüş çiçek açmış meyve verecek.Meyve fidanı dikme kampanyamız devam ediyor.Bu yılda 300 den fazla meyve fidanını toprakla buluşturduk. Doğduğunuz ve doyduğumuz yer vatan ve memleketimizdir.En hayırlı hizmet bir fidan dikip meyvesini vakıf etmekte. İlim kültür tarih ve teknoloji vakfı www.iktav.com olarak 2022 yılını meyve fidanı dikme yılı ilan ettik.

Fındığın başkenti kirazın anavatanı Giresun’dan sanayi ve teknolojinin başkenti Kocaeli’ye kiraz fidanı getirdik.

Ata memleketim Giresun ve doyduğum memleketim Kocaeli’nde 2022 yılına kiraz elma armut ceviz incir hurma taflan erik ayva nar dut ve diğer meyvelerden oluşan 300 den fazla fidanları toprakla buluşturulmasına öncülük edip vasıta olmanın mutluluk ve sevincini siz değerli arkadaşlarımla paylaşıyor siz değerli sosyal medya arkadaşlarımdan bir fidanda sizlerin dikmesini istiyorum.

Şu fani dünyada dikili bir fidanımız olsun.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir