Süleyman Soylu duyurdu: Suriyelilere Ramazan Bayramı izni yok!

Bursa ve İstanbul’daki saldırılarla ilgili son dakika açıklaması yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Failini tespit ettik.’ dedi. Soylu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili, ‘Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.’ ifadelerini kullandı.

“Suriyeliler bayram için ülkelerine gitmelerine izin verilecek mi?” sorusuna yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soyluİstanbul ve Bursa‘daki saldırılarla ilgili de konuştu.

Türkiye’nin terörle mücadelede önceki dönemde kıyaslanmayacak kadar önemli adımlar attığını belirten Bakan Soylu, Bursa ve İstanbul’daki saldırılarla ilgili, ‘Bazı hücreler var, çökertiyoruz. Bazı hücrelerin sürekli takipteyiz. Bursa ve İstanbul’daki failini tespit ettik. Bursa’daki olayla 2019’daki Adana’da yaşadığımız birbirine benzer olaylar. Özellikle terör örgütünü işaret eden olaylar. Bursa’daki eylemi MLKP, İstanbul’dakini ise DKP-BÖG örgütü gerçekleştirdi’ dedi.

Öte yandan Bakan Soylu, “Suriyelilere bayram izni” tartışmalarıyla ilgili, Bayram için gidip gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyeceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de “Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj” programında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu açıklamasında şunları söyledi;

Öncelikle bugün Jandarma 33. Dönem Komando Uzman Erbaş Mezuniyet Törenini yaptık. Tören devam diyor. Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Hem profesyonelleşme de hem de teknolojik olarak çok önemli adımlar attı. Terör örgütünün olduğu bölgelere Türkiye çok büyük yığınaklar yaptı. Elbette ki, terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz’dan bugüne kadar çok sayıda terör eylemi engellendi. İçerideki terörist sayısı 150’ye düştü diye operasyonlar bitmiyor. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetmiştir, ancak mağaradadır ve mağaralarından çıkmaya korkmaktadırlar. Alan yayılması yaptık. Terör örgütünün talimatı şudur, kırsalda bu eylemleri gerçekleştirebilme kabiliyetini kaybettiniz, bunları metropollerde yapın, bize bir alan açmaya çalışın. Terör örgütü ses getirecek eylem peşinde. Bazı hücreler var.

BURSA VE İSTANBUL’DAKİ SALDIRILAR

İstanbul’daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bomba Bursa’daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa’daki İstanbul’daki olayın faillerini tespit ettik. Eylemleri PKK’ya taşeronluk yapan MLKP ve DHKP-C terör örgütleri gerçekleştirdi.’

3 MİLYON 768 BİN SURİYELİ VAR TÜRKİYE’DE

Etrafımızdaki coğrafyanın karşı karşıya kaldığı bu zor durumdan Türkiye’nin etkilenmesini de kendilerine ait bir fırsat olarak niteleyerek bunu bir siyaset malzemesi haline getiriyorlar. 3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz.

“GÜVENLİ BÖLGELERE DÖNECEKLER”

Etrafımızdaki coğrafyanın karşı karşıya kaldığı bu zor durumdan Türkiye’nin etkilenmesini de kendilerine ait bir fırsat olarak niteleyerek bunu bir siyaset malzemesi haline getiriyorlar. 3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz.
Önlem almasaydık kaçak göçmen sayısı 10 milyonu geçerdi. Yurt içindeki tüm kaçak göçmenleri yakalıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz.

“SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK”

Yaklaşık 4 bayramdır hem pandemi nedeniyle de bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk. Gittiler yüzde 60’ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil.

Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

KAÇ SURİYELİ OY KULLANACAK?

Suriye uyruklu 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye’de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ”900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı” diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

İBB’DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuka tüm kamu kuruluşları uymak durumunda. Kimsenin biz oy aldık istediğimizi yaparız gibi bir söz söyleme hakkı yok. Kısıtlar belli. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

GECE SAAT 12’DEN SONRA MÜZİK YASAĞI KALDIRILACAK MI?

Türkiye pandemiyle ilgili çok önemli tedbirler aldı. Müzik yayın yasağı yapmamız sebebi de şuydu… Alkole bağlı değil ama bu temas daha fazla oluşulabileceği için dünyada buna benzer tedbirler alındı. Bu da tedbirdi, kısıtlamaydı. Pandeminin sonu gibi görünüyor. Sağlık Bakanlığımız, Kültür Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Ekiplerimiz çalışıyor. Dün de toplantı yaptılar. Bize bir öneri getirecekler. Biz de bu öneriyi değerlendireceğiz. Ben şahsi bir kanaat söylemem çalışmayı bağlar. Bu 4 bakanlık bu konuda şu anda bir çalışma yapıyorlar.

Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir