Gebze Halkı Projelerden Haber Bekliyor!

Gebze’de yapılması planlanan Hünkar Çayırı ve Millet Bahçesi projesi tamamlanmayı bekliyor.

Hünkâr Çayırı Projesi

Yıllardan beri seçim vaadi olarak kullanılan Hünkâr Çayırı Projesi ertelendikçe erteleniyor. Proje adeta sahiplenilmek istenmeyip, sadece seçim vaatlerinde hatırlanıyor. Fatih Sultan Mehmet’in yaşamını yitirdiği yer olan Hünkâr Çayırı yer yer ranta açılma söylemleri ile de gündeme geldi.

Proje planında gerçekleşecek olan yapılaşma haberlerinden bir tanesi ise şöyle habere göre;

“155 DÖNÜMLÜK ALANDA

Gebze ilçesi Çayırova Mahallesi 4 ada 40 sayılı parsel üzerinde yaklaşık 155 dönümlük alanda yer alan Hünkâr Çayırı’na yapılacak proje kapsamında müze içerik projesinin konsepti ile örtüşecek bir mimari yaklaşım sergilenecek.

MÜZE KONSEPTİ OLACAK

Proje alanında; ilave donatıları dahil olmak üzere yaklaşık 4200 metrekarelik kapalı alanıyla Fatih Sultan Mehmed Han Müze binası, 1250 metrekarelik açık alan üzerinde Hünkar Çadırı grubu, 1250 metrekarelik açık alan üzerinde Sadrazam Çadırı grubu ve 500 kişilik kafeterya yer alacak.

MİLLET BAHÇESİ NİTELİĞİNDE OLACAK
Mevcutta yer alan namazgah ve çeşme yapılarının restore edileceği proje kapsamında çocuk oyun alanları, otoparklar ve millet bahçesi niteliğinde rekreasyon alanları bulunacak.

PROJENİN HEDEFLERİ

Hünkâr Çayırı’nın tarihi önemine uygun bir alan haline getirilmesi sağlanacak proje kapsamında Kocaeli ve Gebze’nin bilinirliği artıracak kültür ve eğlence alanları oluşturulacak. Hem ulusal hem de uluslararası çapta marka değeri yaratacak proje ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çekilecek. Proje ile Fatih Sultan Mehmed Han’ın hayatı ve yaptıkları şimdiki ve gelecekteki kuşaklara aktarılacak.”

Haber göre yapılmak istenen proje babında hiçbir işlem gerçekleştirilmedi. Gebze halkı için gezilmesi gereken ve yaşam alanı olması beklenen proje durdurulması hakkında gerekli girişimde bulunulmaması Gebzelileri üzüyor.

Satılmak İstendi!

Hünkâr Çayırı 2017’de Erzincan Vakfına satılmak istenmişti. Gebze Ticaret Odası Başkanından bulunduğu girişimlerle satış engellenmişti. 2018’de Hünkâr Çayırı’nda yapılmak istenen Üniversite için o dönem Nail Çiler şu açıklamalarda bulundu.

“Hünkâr Çayırı bütün dünya tarafından tanınan ve saygı gören Fatih Sultan Mehmet’in bizlere hatırasıdır. Burayı koruyup kollamak gerekir. Aksi takdirde tarih bizi affetmez! Biz üniversiteye karşı değiliz ancak üniversite için başka yerler bulunabilir. Neden orası isteniyor? Birisi bunu bize anlatsın, bizi ikna etsin” diyerek Hünkâr Çayırı’na destek çıktı. Başkan Çiler, Hünkâr Çayırı ile ilgili olarak bu sabah müjdeli bir haber aldığını ancak bunu şimdilik açıklamayacağını da sözlerine ekledi.

Gebze Millet Bahçesi

Tamamlandığında Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden biri olacak olan Gebze Millet Bahçesi, yılan hikayesine dönen projelerden biri.

İhalesi tamamlanan ve sözleşmesi 2021 Aralık ayında imzalanan proje halen yerinde saymakta. Gebze’ye nefes aldıracak, insanlara rahat yaşam alanı sunacak proje için Gebzeliler gün sayıyor.

Gebze’nin Yaşam Merkezi Olacak

Gebze Askeri Kışlası’nda yapımı planlanan millet bahçesi aynı zamanda bir deprem toplanma merkezi olacak. Alt yapısını acil durum anında kullanıma çok kısa sürede hazır hale getirilecek millet bahçesi, acil durum anına kadar kapısına kilit vurulmadan yaşayan bir merkez haline gelecek.

“ Kocaeli ili Gebze ilçesi Sultan Orhan Mahallesi Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait sosyal donatılar inşaatları ile alt yapı ve çevre düzenlemesi” adıyla gerçekleştirilen proje 400 gün (yaklaşık 13 ay) içinde tamamlanması söylenmişti. Ancak aradan 5 ay geçmesine rağmen çalışmalar sessizliğini korumakta. Geçtiğimiz günlerde üçüncü yılını anlatan Tahir Büyükakın devam eden Millet Bahçesi projelerinde Gebze Millet Bahçesi projesini de belirtti.

Büyükşehir Belediye Vaatlerini Tutmalı

TahirBüyükaakın 3 yılını doldurdu ama 2019’da da belirttiği sözler halen beklemekte Hünkâr Çayırı için plan proje geliştirildi ama uygulama henüz geçilmedi. Geçtiğimiz günlerde 3 yılını anlatan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın halen sessizliğini koruyor. Tahir Büyükakının 2019’da Hünkâr Çayırı için attığı tweet ise şöyle;

“KOCAELİ’NE ÇOK BÜYÜK DEĞER KATACAK”

Fatih Sultan Mehmet Han’ın otağı olan Hünkâr Çayırı’nı karış karış gezen ve her detay üzerinde değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, incelemedeki heyetle birlikte projenin kente katacağı büyük bir değer üzerine de görüş alışverişi yaptı. Projenin her safhasıyla da yakından ilgileneceğini belirten Başkan Büyükakın, çalışmanın Kocaeli’ne çok büyük değer katacağını da belirtti, diyen Tahir Büyükakın değerlendirdiği projeyi Gebze halkına kazandırması bekleniyor.

Tahir Büyükakın’ın Gebze Millet Bahçesi için attığı tweet ise şöyle;

Her defasında Gebze’ye değer katacak projeler hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Hünkar Çayırında olduğu gibi projenin gerçekleşeceğini belirtse de herhangi bir uygulama yapılmadığı aşikar. Yıllardan beri boş olan Askeri Kışla’ya bir çalışma yapıldığı ne söyleniyor ne de bahsediliyor.

Gebze Belediyesinden Ses Yok!

Hünkâr Çayırı’nın Gebze’ye devredilmesinde önemli girişimlerde bulunan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, üçüncü yılını doldururken halen Hünkâr Çayırı girişimlerinde pek olumlu gelişmelerde bulunduğu söylenemez. Zinnur Büyükgöz 2019 yaptığı açıklamada “TARİHİ KİMLİĞİN ANATOMİSİNİ EN İYİ BİLENLERLE ÇALIŞACAĞIZ” dese de görevinin son senesine yaklaşırken herhangi bir çalışma ortada görünmüyor. Gebze halkı Hünkâr Çayırının Gebze’ye kazandırılması için taleplerini her zaman dile getirmekte.

Yıllardan beri süre gelen tartışmalar halen sürecek gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gebze Belediye iki proje için yakın zamanda herhangi olumlu bir aşama kat edemedikleri görülüyor. Halk Seçim vaadi olarak verilen sözler tutulması gerektiğini belirtiyor. Gebze’nin Kocaeli’de önemli bir yere sahip olduğunu düşünürsek hayata geçirilen projeler Kocaeli’ye ve Gebze’ye değer katacak. Halkın refahı ve tarihi olgular yaşatılmalı, vatandaşlara yaşam alanı sunulmalıdır.

Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir