Türkiye’de Yeni Bir İklim Oluşuyor!

İklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı”, Ankara Ticaret Odası Congresium’da 50 bin kişinin katılımıyla düzenlendi.

ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Congresium 10 bin metrekare alanda dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yaptı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen açılış töreninde, tiyatro oyuncusu Altan Erkekli’nin sunumuyla, iklim değişikliği ve etkilerine dikkat çeken Nil Karaibrahimgil’in Yuvam Dünya Derneği için yazıp söylediği, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın seslendirdiği ‘Uyan Anne, Uyan Baba’ şarkısının video gösterimi yapıldı.​​​​​​​

Çeşitli sergi, atölye ve defilelerin gerçekleştiği zirvede, Hamiyet Gürelli, Angora Mohair, Ekoloji RH (+) defileleri konukların beğenisine sunuldu.

Yaşamın her alanına vurgu yapan Eko İklim Zirvesi’ne katılanlar pek çok müzik dinletisi, konser ve deneyim paylaşımını izleme fırsatı buldu. Yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı ve oyuncu Erkan Petekkaya’nın da konuşma yaptığı zirvede, Selçuk Balcı & Bahadır Tatlıöz ve Ayna Grubu, Dolapdere Big Gang, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, Suya Türküler Konserleri ve Antakya Medeniyetler Korosu da ziyaretçiler ile bir araya geldi.

10 ayrı alanda 321 konuşmacı

Eski devlet başkanlarından büyükelçilere, kamu kurum ve kuruluşlarından yerel yönetimlere, üniversitelerden iş dünyasına, organize sanayi bölgelerinden KOBİ’lere, uluslararası kuruluşlardan bankalara, sivil toplum kuruluşlarından yazar ve sanatçılara kadar toplumun tüm kesimlerini bir araya getiren zirvede 10 farklı alanda 321 konuşmacı tecrübelerini paylaştı.

İklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konusunda kurum ve kuruluşların çalışma ve iyi örnek uygulamaları fuarda sergilendi. Çevreci ulaşım aracı olan bisiklet kullanımına ilişkin etkinliklerin yer aldığı fuarda, oluşturulan bir parkurda katılımcılara elektrikli bisiklet kullanımı imkanı verilerek, bisiklet kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlandı.

Dış Politika Enerji Fırsatı

Anadolu Ajansına açıklamada bulunan İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Shifra Weiss-Kubany, “Etkinliğe katılan şirketleri İsrail’de bulunan büyük bir şirket portföyü içinden seçtik. Şirketler özellikle bölgemizdeki iklim değişikliği, küresel ısınma, su sorunu, katı atıkların bertarafı gibi konularda zorlandığımız alanlara çare olması, çözüm bulması ve geliştirmesi açısından çalışan, bu alanda teknoloji geliştiren şirketler. İsrail standında, Türkiye -İsrail ilişkilerinin normalleşme sürecinde hangi alanlarda iş birliği ve çalışma yapabileceğini gösterme fırsatı yakaladık.”

Geçtiğimiz günlerde İsrail Cumhurbaşkanın Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ve Türkiye ilişkilerinin enerji alanında da gelişmesi gerektiğini Akdeniz’de birlikte planlı bir şekilde hareket edebileceklerini anlattı. Normalleşen ilişkiler her iki ülke açısından da olumlu olduğu aşikâr. Enerji açısından her iki ülkenin kolay yollarla birbirlerine yakınlaşması çıkar politikalarına örtüşüyor. Türkiye’nin İsrail’le ilişkileri Yunanistan ve Güney Kıbrıs deniz yetki alanlarına karşı önemli bir kozu haline gelebilir. Olası bir yakınlaşma Amerika’yı da memnun eder. Avrupa’nın bu yakınlaşmadan pek iyi yüzünü göstermesi pek olası değil. Eko İklim Zirvesi’nde açılan bu stant bile ilişkilerin yakınlaşması açısından önemlidir.  

Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinin normalleşmesi adımları olarak, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un 9 Mart’taki Ankara ziyareti 2008’den bugüne İsrail’den Türkiye’ye ilk üst düzey ziyaret olarak kayıtlara geçmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile mayıs ortasında Filistin ve İsrail’e bir ziyareti olacağı söyleniyor.

Yenilenebilir enerji bakımından ciddi kaynaklarımız bulunuyor”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “iklim adaleti” konusuna değinerek, karbondioksit emisyonunun büyük kısmının dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından yapıldığını söyledi. Özdebir, bu durumun faturasını dünyada bütün ülkelerin ödemek zorunda kaldığını ve iklim adaletsizliğinin ortaya çıktığını ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) tarafından alınan tedbirlerle ülkelerin karbon emisyonunu sıfıra indirme çalışmalarının hız kazandığına dikkati çeken Özdebir, şöyle konuştu:

“Avrupa, çok önceden enerji yoğun işleri kendisinin doğusundaki ülkelere pasladı. Bizim ülkemizdeki birçok iş enerji yoğun işler haline geldi. Ülkemizin de çeşitli avantajları var. Yenilenebilir enerji bakımından ciddi kaynaklarımız bulunuyor. Bu kaynaklarımızı değerlendirmeye çalıyoruz. Ülkemizde hidroelektrik santralleri yapıldı, güneş enerjisine çok ciddi yatırımlar, çok sayıda rüzgar türbinleri görebiliyoruz.”

2016 Paris İklim Anlaşması ile dünya karbon azalımına gitmeye karar vermiş 2050 yılına kadar Yeşil enerji politikasına yönelmişti. Fosil yakıt kullanımda azaltmaya giderek elektrikli araç üretimi hız kazanmış araba şirketleri bazı modellerde fosil yakıt kullanımı durdurmuştu. Yeşil dönüşümde ise Avrupa’ya Türkiye’de pek hareketlilik gözlemlenemiyor. Yenilebilir enerji kaynağımızın çok fazla potansiyel durum olmasına rağmen istenilen seviyeye gelinmiş değil. Enerjide dışa bağımlılığı da arttıracak projeler hayata geçirilmeli uluslararası projelerde daha da aktif rol alınmalı, mesela nükleer füzyon enerjisinde “yapay güneş” projesinde yer almamız bizler için artı bir değer olacaktır. Eko İklimin üstlendiği bu rol çok önemlidir.

Türkiye’de yapılan EKO İKLİM Zirvesi ülke potansiyeli için uluslararası planlamalarda önemli yere sahip olacaktır. Bu tür zirvelerin yaygınlaşması ve çıkan sonuçları somut adımlarla uygulamaya konulması yeşil dönüşüm hedefine ulaşmak açısından örnek teşkil edecektir. 

Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir