Hem Pahalı Hem Çileli

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası’nın mazot fiyatlarındaki artış sonrası gündeme getirdiği toplu taşıma için talep ettiği yüzde 50 oranındaki zamla ilgili karar verildi. Bugün online yapılan UKOME toplantısında şehiriçi ulaşıma yüzde 26.43, diğer tüm hatlara yüzde 25 oranında zam yapıldı. Yeni düzenlemeyle şehiriçi tam bilet 5,5 TL oldu.

Toplu taşıma esnafları tarafından mazota gelen zamların ardından UKOME’den talep edilen yüzde 50 oranındaki zam talebi ile ilgili beklenen karar bugün alındı. Online yapılan UKOME toplantısında şehiriçi ulaşıma yüzde 26,43 oranında zam geldi. Yapılan bu artışla birlikte şehiriçi ulaşımda tam bilet 4 lira 35 kuruştan 5 lira 50 kuruşa yükseldi. Tam bilete 1 lira 15 kuruş zam geldi
Yapılan zam birlikte şikayetlerde arttı. Vatandaş zaten yılbaşında artan bilet zammından ötürü şikayet ederken şimdi de yine zam gelmesinden ötürü yakınıyor.  

“Zam yapın ama bu kadarı da fazla”

Kocaelili Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odasının mazot fiyatlarını gerekçe göstererek talep ettiği zama istinaden vatandaş durumun farkında olup artan enerji fiyatları ve para biriminin yeterli seviyede güçlü olmadığından emin olduğu için zam yapılmasından ziyade yapılan zammın boyutuna sinirleniyor. Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası ise bu zammı yeterli görmediklerini biraz daha sabır edeceklerini belirtti. Zaten zar zor geçinebilen bu zor dönemde artan fiyat ve hayat pahalılığı insanların elini kolunu bağlamakta. Kimsenin toplu taşımaya da binmemeye lüksü olmadığı bu dönemde okula giden öğrenci, işine giden işçi insanlar şikayet edip çaresizce binmek zorunda kalıyor. Büyükşehir bu durumla ilgili çalışması var mı? Şu an pek bir şey gözükmüyor. Ulaşımda belediye gücünün artması özel halk minübüçülerin yerine belediyenin araçlarının sıklaşması gerektiğini belirten kesimde fazla. Sadece fiyat artışından ziyade vatandaş konforlu ve rahat yolculuk yapamıyor. Otobüslerin geç ve dolu gelmesi yoğunluk saatlerde ek sefer ayrılmaması insaların işlerine, okullarına geç kalması hep yaşanan durum. 

Category:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir