“EKO İKLİM ZİRVESİ/FUARI”, İKLİMİ DEĞİŞTİRECEK

30-31 MART TARİHLERİNDE ATO CONGRESIUM’DA GERÇEKLEŞECEK ZİRVE’DE, “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” VE “YEŞİL DÖNÜŞÜM” KONULARI A’DAN Z’YE TÜM YÖNLERİYLE 360 DERECE ELE ALINACAk

İklim değişikliği ile mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen ve “iklim değişikliği” ile “yeşil dönüşüm” konularında global stratejiler, üretim, ticaret, sanayi, tarım, finansman, denizcilik, eğitim, teknoloji, yerel yönetimler ve daha birçok alanın A’dan Z’ye 360 derece ele alınacağı “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı” 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleşecek.

Ankara Ticaret Odası’nın öncülük ettiği, Ankara Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun ortak çalışmasıyla hazırlanan Zirve, Devlet Eski Başkanlarından, büyükelçilere, kamu kurum ve kuruluşlarından yerel yönetimlere, üniversitelerden iş dünyasına, Organize Sanayi Bölgelerinden KOBİ’lere, uluslararası kuruluşlardan bankalara, sivil toplum kuruluşlarından yazar ve sanatçılara kadar toplumun tüm kesimlerini bir araya getirecek.  

Açılış konuşmaları Zirve’nin ev sahipliğini üstlenen Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Valisi Vasip Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşları Başkanı Memiş Kütükçü ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir tarafından yapılacak Zirve’nin moderatörlüğünü tiyatro sanatçısı Altan Erkekli üstlenecek.

Zirve’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Gelecek Yüzyılın Meslekleri” başlıklı bir konuşma ile yer alacak.

-10 AYRI ALANDA 321 KONUŞMACI-

 “Biotrend Ana Salon”, “Su Salonu”, “Hava Salonu”, “Dünya Salonu”,

“İklim Meydanı” “Sektrörler Meydanı”, “Yeşil Meydan”, “Kampüs Meydanı”, “Yeşil Fikirler Meydanı” ve “Gençlik ve Spor Bakanlığı Meydanı” olmak üzere 10 ayrı salon ve meydanda yaklaşık 321 konuşmacı yer alacak.


-DEVLET BAŞKANLARI İKLİM POLİTİKALARINI ANLATACAK-

İklim değişikliği ve yeşil ekonomi konularına uluslararası bakış Zirve’de “İklim Değişikliği-Global Stratejiler” başlıklı oturumda ele alınacak. Kuzey Makedonya Devlet E. Başkanı Dr. Gjorge Ivanov, Kolombiya Devlet E. Başkanı Andres Pastrana Arango, Nepal E. Başkanı Madhav Kumar Nepal, Meksika Devlet E. Başkanı Felipe Calderon, Endonezya 5. Cumhurbaşkanı Magawati Sukarnoputrida, Kanada E. Başbakan Yardımcısı Sheila Copps’un konuşmacı olarak katılacağı Zirve’nin Moderatörlüğünü GD Global Kurucu Direktörü Gözde Dizdar üstlenecek.

Moderatörlüğünü E. Büyükelçi Mithat Rende’nin yapacağı “İklim Değişikliği ve Küresel Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumda ise UNGCII Vakfı Kurucusu ve Direktörü Roland Schatz, Fransa İklim Elçisi Stephane Crouzat, BM Sınai Kalkınma Örgütü Türkiye Direktörü Süleyman Yılmaz da konuşmacı olacak.

TBMM KOMİSYON BAŞKANLARI, BAKAN YARDIMCILARI İLE BÜYÜKELÇİLER ZİRVE’DE YER ALACAK-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın moderatör olacağı “Türkiye’de Yeşil Dönüşüm Sorunlar Fırsatlar” başlıklı oturumda Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay konuşmacı olarak yer alacak.

TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece de “Yeşil Dönüşümde Tarım ve Gıda” başlıklı oturumda konuşacak.

DÜNYADAKİ İLK “İKLİM FUARI” –

Zirve, 10 bin metrekare alanda dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına da ev sahipliği yapacak. İklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konusunda kurum ve kuruluşların çalışma ve iyi örnek uygulamaları Fuar’da sergilenecek.

Zirve etkinlik alanlarında konserden defileye, dans gösterisinden orkestra dinletisine, yarışmadan sergilere, tiyatrodan workshoplara, öğrenci proje etkinliklerinden bilim yarışmalarına kadar yeşil dönüşümün farklı alanlardaki yansımalarının yer alacağı 101 etkinlik sergilenecek.

TÜRKİYE’NİN GURURU TOGG DA EKO İKLİM’DE-

Çok sayıda ilkin yaşanacağı “EKO İKLİM Zirvesi/Fuarı”nda Türkiye’nin elektrikli ilk yerli otomobili ve çevre dostu TOGG da sahne alacak. Zirve’de TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş da bir konuşma gerçekleştirecek.

-KARBON NÖTR ZİRVE-

Girişlerin kablo dâhil elektronik atıklarla yapılabileceği Zirve’de toplanan atıklar Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından değerlendirilecek ve geleceği inşa edecek gençlerin eğitiminde kullanılmak üzere Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) aktarılacak. “Karbon nötr” olarak gerçekleşecek programda kullanılan broşür, afiş, reklam gibi bütün materyaller ise geri dönüşüme sokulacak. 

“GENÇ İKLİM ELÇİLERİ EKO İKLİM’DE”

“Gelecek bizim geleceğimiz” diyen gençler, geleceklerine sahip çıkmak için “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”nde yerini alacak. İklim değişikliği ile mücadelede önemli bir yere sahip olan genç iklim elçileri düşüncelerini, fikirlerini, çözüm önerilerini Zirve’de anlatacak.

İKLİM GALASI’NDA MEDENİYETLER KOROSU-

Zirve’nin birinci günü akşamında medeniyetler arasında köprü oluşturmak amacıyla üç semavi dine mensup kişilerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu sahne alacak.

-ANADOLU AJANSI FOTOĞRAFLARI SERGİSİ-

Zirvede, Anadolu Ajansı ve Medya-İş Sendikası işbirliği ile iklim değişikliğinin etkilerini gösteren fotoğraflardan oluşan bir de sergi yer alacak.

-KÂĞIT TOPLAYICI TECRÜBELERİNİ AKTARACAK-

Döngüsel ekonomi ve atık yönetiminin de ele alınacağı Zirve kapsamında, Başkent Ankara sokaklarında kağıt toplayarak, milli servetin dönüştürülmesine katkıda bulunarak geçimini sağlayan bir kağıt toplayıcısı da sahne alarak tecrübelerini aktaracak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ A’DAN Z’YE 360 DERECE HER YÖNÜYLE ELE ALINACAK-

İklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konusunun her yönüyle detaylı olarak ele alınacağı Zirve’de yer alacak diğer oturumların başlıkları şunlar:

“İklim Değişikliği – Global Stratejiler”, “İklim Değişikliği ve Küresel Yeşil Dönüşüm”, “İklim Değişikliğinin Ekonomik Etkileri: Sürmanşetten Okumalar”,  “Büyükşehirlerde Yeşil Dönüşüm”, “Türkiye’de Yeşil Dönüşüm Sorunlar Fırsatlar”, “İklim ve Enerji Dönüşümünün Uluslararası Finansmanı”, “Ticaretin Yeşil Dönüşümü”, “Sanayinin Yeşil Dönüşümü”, “İklimi Değiştirmek”, “Yeşil Dönüşümde Destek Programları”, “İklim Krizinin Denizciliğe Etkisi”, “İklim Değişikliği Odağında İnovatif Ürünler: Koç Topluluğu Örnekleri”, “Fark Yaratanlar- İyi İş Örnekleri”, “Organize Sanayi Bölgeleri: Sanayileşmenin ve Yeşil Dönüşümün Öncüleri”, “İklim Değişikliğine Uyumda Yerel Su Yönetimi”, “Yenilenebilir Enerji”, “Yerel Yönetimlerde Yeşil Dönüşüm”, “Yeşil Dönüşümde Tarım ve Gıda”, “2022 İklim Şurası Değerlendirmeleri”, “İklimlendirme Sistemlerinde Enerji Verimliliği ve Karbon Salımı Sıfır Olan Yapılar”, “Kalkınma Ajansları ve Kaynak Verimliliği”, “Emtia Piyasaları, Lisanslı Depoculuk ve Türkiye’de İhtisas Borsacılığı”, “Su, Çevre ve İklim Krizleri Sarmalı ve Yaşanabilir Kentler: Çevresel Bilinçle Yolculuk”, “İklim, Doğa ve Çevre İhtisas Gazeteciliği”, “Yeşil Mutabakat, Sınırda Karbon Vergisi Uygulaması ve Ekonomik Sonuçları ve Sivil Toplum Hareketi”, “Medya Gözüyle İklim Krizi”, “Kent Konseylerinin İklim Değişikliğindeki Rolü”, “Tarımsal Üretim, Kırsallık ve Çiftçi Gözünden İklim Değişikliği”, “Sürdürülebilir Gelecek-Gelecek Araştırmaları Enstitüsü”, “Yaşanabilirlik Penceresinden İklim Krizine Bakış: Kırsal Kalkınmadan Engelsiz Çevreye Pedal Çevirmek”, Sürdürülebilir Tekstil, Yeşil Dönüşüme Giden İlk Adım Kurumsal Karbon Ayak İzi ve Önemi”

Category:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir