Milli Savunma Üniversitesi Sınavına “Uzak Mesafe“ Şikayeti

27 Mart’ta uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022-MSÜ) tamamlandı. Sınav yerinin merkez ilçelerde olması ve uzak mesafeden dolayı gelenler bu durumdan şikayetçi.

 27 Mart’ta uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2022-MSÜ) tamamlandı. Saat 10.15’te başlayan sınav, 81 ilde 98 merkezde 400 bini aşkın adayın katılımıyla düzenlendi.

ÖSYM tarafından yapılan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci sınavına Kocaeli’nden 11,736 kişi katıldı. Öğrenciler Mlli Savunma Üniversitesine girmek için ter döktüler. Kocaeli’de İzmit merkezli düzenlenen sınavda öğrenciler kocaelinin birçok ilçesinden sınavlara yetişmeye çalıştı. ÖSYM’nin il merkezlerinde düzenlediği sınavda sınava “uzak mesafeden” dolayı birçok öğrenci yetişemedi. 

“Öğrenciler Bulundukları İlçeden Sınava Giremez miydi?”

Gebze ve diğer ilçelerden gelen yüzlerce öğrenci Milli Savunma Üniversitesine girebilmek için saatlerle yarıştırlar. İzmit merkezli okullarda düzenlenen sınavda “uzak mesafeden” dolayı akla şu soru geliyor. “Öğrenciler bulundukları ilçelerden sınava giremez miydi?” Öğrenciler sınava telaşından bir yana yol mesafesinide düşünerek stres altına giriyorlar. ÖSYM planlı ve sağlıklı bir organizasyonla sınava girecek öğrencileri ve aileleri mağdur etmeden bulundukları ilçe veya daha yakın ilçelere göre dağılım sağlanabilirdi. Örnek verebilirek; Gebze’de bulunan öğrenciler Gebze Teknik Üniversitesinde sınava girebilir yol kaygısı ve telaşı olmadan yorucu yol yorgunluğu haricinde sınava odaklanabilirlerdi. Trafik ve ulaşım sıkıntısı yaşayan vatandaşalar bu durumdan şikayetçi. ÖSYM’den gelecek dönemde de bu durumları göz önünde bulundurarak değerlendirilmeleri istenmekte.

MSÜ NEDİR?

Milli Savunma Üniversitesi, 31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan askerî yükseköğretim kurumu.12 Şubat 2017 tarihinde Hava Harp Okulunda yapılan törenle üniversitede eğitim ve öğretime başlanmıştır.

Üniversite bünyesinde Ankara’da Kara Harp Okulu, Tuzla’da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy’de Hava Harp Okulu, Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Yalova’da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir’de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara’da Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü yer alıyor.

Category:

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir